Umiestnenie projektu

Slovensko

je vnútrozemský štát nachádzajúci sa v geografickom strede Európy. Má rozlohu 49 036 km² a žije tu približne 5 443 000 obyvateľov. Hranice zdieľa s 5 krajinami ( Česká republika, Rakúsko, Poľsko, Ukrajina a Maďarsko) Hlavným a najľudnatejším mestom je Bratislava.

Slovenská republika je parlamentnou demokraciou, štátnym jazykom je slovenčina. Od 1. mája 2004 je Slovensko členom Európskej únie, od 21. decembra 2007 je členom Schengenského priestoru. Od 1. januára 2009 je 16. členom Európskej menovej únie – eurozóny a oficiálnou menou sa stalo euro, ktoré vystriedalo slovenskú korunu.

 

Piešťany

Lokalizácia: Trnavský kraj, okres Piešťany, Piešťany

GPS: N48°35'21'' E17°50'2''

Tridsaťtisícové kúpeľné mesto ležiace v juhozápadnej časti Slovenska v nadmorskej výške 162 m, ktoré má príjemnú vnútrozemskú klímu a od hlavného mesta Bratislavy je vzdialené 82 km.

Mesto PIEŠŤANY preslávil predovšetkým výskyt liečivej geotermálnej vody a sírneho bahna s mimoriadnym liečivým účinkom na zápalové ochorenia. Mesto ponúka svojim hosťom okrem zdravia a odpočinku aj bohatý kultúrny život a pestré športové vyžitie.

Ideálna poloha, ľahká dostupnosť, bohaté tradície kúpeľníctva a cestovného ruchu s ideálnymi možnosťami rekreácie a kúpeľnej liečby robia Piešťany vyhľadávaným kúpeľným mestom. Pozornosti návštevníkov určite neuniknú ani každoročne organizované zaujímavé kultúrne podujatia ako Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, Piešťanský hudobný festival, festival Lodenica, festival Grape, festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok, Truck aréna, výstava kvetov Victoria Regia či divadelné stretnutie Piešťanské rendezvous. Piešťany majú svoje významné postavenie i v zdravotníckom priemysle.

V meste je mnoho hotelov, penziónov, reštaurácií a kaviarní. Obľubu si získali najmä umelecké kaviarne s galériami. Mesto disponuje širokým spektrom športovísk – tenisové kurty, futbalový a zimný štadión, jazdecký a vodnolyžiarsky areál, ale aj golfové ihrisko, či bowlingové a squashové centrum.       

Umiestnenie Paralympijského centra bolo zvolené práve z vyššie uvedených dôvodov, nakoľko na jednom mieste je možné nájsť kúpeľnú a rehabilatačnú starostlivosť, národnú i medzinárodnú klientelu, bohaté kultúrne, spoločenské i stravovacie vyžitie. V Piešťanoch je umiestnené i medzinárodné letisko.

Paralympijské centrum  bude vybudované v športovo-rekreačnej zóne v južnej časti mesta Piešťany. Hranice riešeného územia tvorí fasáda budovy zimného štadióna zo severnej strany, miestna komunikácia z východnej strany, komunikácia a mestský pozemok v prenájme, na ktorom sa nachádza tenisové centrum.

Navrhovaná stavba Paralympijského centra bude pozostávať z dvoch častí, vytvárajúcich jeden architektonický celok – viacúčelová hala a prechodné ubytovacie zariadenie. Celé zariadenie bude slúžiť najmä na účely rehabilitácie pohybovo obmedzených ľudí po úraze, pričom hala bude využívaná tak pre športové ako aj spoločenské aktivity. Pozemok bol zasanovaný a všetky potenciálne riziká odstránené.

© Copyright 2019 by Slovenský paralympijský výbor

Top